BIP. Biuletyn Informacji Publicznej.
Biuletyn Informacji Publicznej jest to ujednolicony system stron internetowych, stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej.
Zasady publikacji informacji w BIP regulują:
- Ustawa o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. z 2014 r. Nr 0, poz. 782)
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 10, poz. 68), zastępujące rozporządzenie z dnia 17 maja 2002 r.
- Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych z dnia 12 kwietnia 2012 r. (Dz. U. z 2012 r. Nr 0, poz. 526).
Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej, podmioty władzy publicznej zostały zobowiązane do utworzenia Biuletynu Informacji Publicznej, który jest "urzędowym publikatorem teleinformatycznym". BIP tworzy się w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci teleinformatycznej. BIP istnieje zatem jedynie w formie elektronicznej. Oznacza to m.in. stałą dostępność do informacji - z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.
System CMS BIP powstał na potrzeby jednostki samorządu terytorialnego. Autor systemu jest pracownikiem samorządowym z prawie 20 letnim stażem pracy w samorządzie. Ma duze doświadczenie w prowadzeniu Biuletynu Informacji Publicznej.
Aplikacja BIP CMS zawiera bardzo rozbudowany system administracyjny zarządzany z poziomu przeglądarki internetowej, który jest rozbudowywany na życzenie i potrzeby docelowego klienta.
Obecna wersja posiada moduły:
- wprwadzanie treści podzielone na: kategorie, dokmenty, linki, pliki, katalogi,
- foldery (zbiory artykułów),
- obrazy,
- uchwały (dodawania uchwał w formacie pdf),
- zamówienia publiczne,
- oświadczenia majatkowe,
- szorty (informacje publikowane na stronie głównej biuletynu),
- użytkownicy, redaktorzy,
- rejestr zdarzeń.
CMS BIP zrealizowany został z uwzględnieniem wytycznych WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines) i zgodnie ze standardami sieciowymi HTML5 i CSS3. Wykorzystuje bazę danych MySQL.
CMS BIP został zbudowany w oparciu o technikę Responsive Web Design(RWD), tak aby jej wygląd i układ dostosowywał się automatycznie do rozmiaru okna urządzenia, na którym jest wyświetlany. Serwis zbudowany za pomocą RWD wyświetla się poprawnie na wszystkich ekranach począwszy od smartfonów przez tablety po ekrany Full HD.
Przykład realizacji:
autor: Krzysztof Szypulski
data dodania: Niedziela, 20 grudnia 2015 (06:30:07)
data aktualizacji: Piątek, 01 marca 2019 (14:52:40)